Ahhoz, hogy a FAKRO tetőablakokat hosszú időn át meghibásodás nélkül tudjuk használni, időközönként tisztítani és karbantartani szükséges azokat. Ne alkalmazzunk könnyen gyúlékony tisztítószereket, különösen az alu-műanyag PVC (PTP, PPP) ablakoknál.
A FAKRO tetőablakok vasalatai lehetővé teszik az ablakszárny 180°-ban történő átfordítását, aminek köszönhetően könnyen tisztíthatjuk a külső üvegfelületet az:
FTP, FTU, PTP billenő,
FPP, PPP, FEP felnyíló-billenő ablakok esetén.
A megemelt forgástengelyű tetőablakoknál az ablakszárny retesz segítségével 160°-ban rögzíthető; a retesz a tisztítóállásba átfordított ablakszárnyat rögzíti, illetve a szárny ki- és behelyezésénél is segítséget nyújt.
Időszakos kabantartás:
Ahhoz, hogy megtartsuk illetve meghosszabbítsuk a festék- és lakkréteg élettartamát, egy évben legalább egyszer az alábbi módon szükséges eljárnunk:
a por eltávolításához mossuk át a felületeket tiszta vízzel vagy kímélő tisztítószert tartalmazó oldattal, ne alkalmazzunk ammóniát tartalmazó tisztítószert,
az ablakfelületek festésénél ügyeljünk arra, hogy a tömítéseket ne érje festék,
a festék- és lakkrétegek karbantartását rendes termékhasználat mellett valamint az üzemeltetés körülményeinek függvényében 2-5 évenként meg kell ismételni.
Az esetleges (a használat során nem a gyártó hibájából keletkező) mechanikai sérüléseket az alábbi módon kezeljük:
180-220 finomságú dörzspapírral vagy közepes durvaságú szivaccsal tisztítsuk meg a sérült felületet,
a lecsiszolt részt tisztítsuk meg, pl porszívózzuk le,
a megtisztított részekre vigyünk fel két rétegben vízzel higítható lakkot vagy fedőfestéket a felület kiképzésétől függően.
Fa ablakok karbantartása:
ragasztószalagok vagy fóliák használatakor ügyeljünk arra, hogy azok ne lépjenek kölcsönhatásba az ablakok felületével. A védőfóliát közvetlenül a beépítés után távolítsuk el a felületekről, úgy, hogy közben ne sértsük meg (pl szerszámmal) az ablakot,
a kivitelezés alatt álló épületekben kellő szellőztetés szükséges, hogy megakadályozzuk a fa anyagok túlzott átnedvesedését. A nedvesség közvetetten akadályozhatja az ablak mozgó alkatrészeinek működését, károsíthatja a felületeket, valamint a fa szerkezeti elemek berepedését okozhatja.
![]() | XMU |
A gyártó tájékoztatása szerint, ha a levegő meghatározott paraméterei, értékei (nedvességtartalom, belső hőmérséklet) elérik az ún. harmatpontot, az ablaküvegek belső felületén időszakos páralecsapódás jelentkezhet. Ez a jelenség kizárólag az elégtelenül szellőztetett helyiségekben léphet fel. Éppen ezért ajánlott a helyiségek megfelelő szellőztetése és fűtése.
Az ablaküvegek külső felületén megjelenő páralecsapódás a hőszigetelő üveg magas minőségéről (jó hőszigeteléséről) tanúskodik, és semmi esetre sem utal termékhibára.
Néhány évenként az ablakok vasalatait gépzsírral át kell kenni.
Legalább évenként egyszer a burkolókeretről és környékéről el kell távolítani a leveleket és az egyéb szennyeződéseket, hogy az esővíz megfelelő elvezetése biztosítva legyen.
Továbbá érdemes az ablakok környezetéből eltávolítani a havat és a jeget a hólé akadálymentes lefolyása érdekében.
A lakóhelyiségekben számos hétköznapi tevékenység, pl főzés, mosás, mosogatás, fürdés, viráglocsolás, de még a lélegzés által is jelentős vízpára keletkezhet, amit az elhasznált levegővel együtt a szellőzőkön keresztül tanácsos elvezetni. Ezzel együtt a friss levegőt is pótolni kell speciális tokszellőzők és szellőztetés illetve résszellőztetés által.
Különösen fontos a frissen átadott lakások és épületek szellőztetése a vakolatokból, tapétákból és festékekből kipárolgó nedvesség miatt.
A páralecsapódás nem más, mint pára formájában megjelenő vízgőz. A kondenzáció ott jelentkezik, ahol a meleg és nedves levegő hideg felületekkel érintkezik. A jelenség esős időben is megfigyelhető az autóablakok belső felületén vagy télen a szemüveglencsén fűtött helyiségbe való belépéskor, de hasonló módon keletkezik a repülőgépek ún. "kondenzcsíkja" is.
A tetőtéri ablakon - jellegéből és elhelyezkedéséből adódóan - jelentkezik leghamarabban a páralecsapódás, ami annak a jele, hogy a helyiségben túl magas a nedvességtartalom.
A kondenzáció csökkentésének legfontosabb eszköze a megfelelően működő szellőzés. Az elhasználódott levegő megfelelő elvezetésével együtt a friss levegő folyamatos beáramoltatását is biztosítani kell az ablakok résszellőztető funkciójával vagy a tokszellőző megnyitásával.
Az üvegen megjelenő páralecsapódást a fűtőtestek szabályos elhelyezésével (közvetlenül az ablak alatt) valamint az ablakmélyedésben függőlegesen kialakított belső burkolattal is csökkenthetjük. Ha az ablak alatt párkányt alakítunk ki, ügyeljünk arra, hogy közte és a fal között elegendő eltartás maradjon a gravitációs szellőzés biztosítására.
A FAKRO ablakokban alkalmazott tokszellőző zárt ablaknál is garantálja a friss levegő beáramlását a helyiségbe. A kilincs szerkezete háromfokozatú mikronyitást tesz lehetővé, ezáltal nagyobb mennyiségű friss levegő is beáramoltatható a helyiségbe. Az ablak felső részén található retesszel az ablakszárny résszellőző funkcióban rögzíthető.
Valamennyi FAKRO tetőablak erősen hőszigetelt üveggel rendelkezik, amelynek együtthatója Uüveg=1,0 W/m2K.